Toplu Yemek Fabrikalarında Menü Planlaması

toplu yemek şirketi

Mutfak makine ve ekipmanlarının kullanımı ve temizliğinde uyulması gereken başlıca kurallar

  1. Bütün gümüş malzemeler önceden suya batırılmalı ve bulaşık makinesinde iki kez yıkanmalıdır.
  2. Isı ayarı düzenli olarak kontrol edilmeli hem makine hem de elde yıkama dereceleri görünür bir yere asılmalıdır.
  3. Toksik maddelerin tamamen temizlendiğinden ve yiyeceklerden uzak tutulduğundan emin olunmalıdır. Bulaşıkların yıkandığı alanda herhangi bir şey yenilip içilmemelidir.
  •  
  1. Kullanılacak deterjan miktarı iyi ayarlanmalıdır.
  2. Sağlık problemlerinin ortaya çıkmaması ve yemeğin tadın da lezzetinde olumsuz değişikliklerin olmaması için yıkanan kaplar iyice durulanmalıdır.
  3. Yıkanan malzemelerin kullanım süresini uzatmak için kurulanabilecek türde olan malzemeler kullanılmalıdır.
  4. Catering firmalarının mutfaklarındaki mutfak malzemeleri ve çalışma alanları ev mutfağında kullanılan malzemelerden çok daha çeşitli ve fazladır. 
  •  
toplu yemek fabrikası

 

Mutfak malzemelerin alınmasında dikkat edilmesi gereken hususlar ; 

Maliyet ve Bütçe : malzemenin maliyetini,fiziksel görünümünü, dayanıklılığını ve kullanışlılığını değerlendirmeye almamız gerekir. Bir malzemenin kalitesi çoğu zaman fiyatından daha önemlidir.

İmalat Yapısı : Malzemenin doku yapısı da çok önemlidir. Hava ve suya karşı emiciliği olmayan, sıcağa dayanıklı kolay temizlene bilir bir yapıya sahip olması gerekir. İyi bir malzeme daha az ter ve göz yaşı demektir.

İşlev ve Kullanışlılık :  Malzemelerin dayanıklılığı ve güvenli olması gerekliliği kadar müşterilere yiyeceklerini olabildiğince kısa sürede ulaştırmakta önemlidir. Başka bir deyişle malzemeler sınırlı zaman ürünü hazırlaya bilme özelliğine sahip olmalıdır.

Mutfak malzemelerini uzun süre kullana bilmemiz onların dikkatli ve düzenli olarak bakımına bağlıdır. Malzemeler kullanıldıktan hemen sonra temizlenmeli ve elektrik gaz bağlantıları kontrol edilmelidir. Ayrıca düzenli olarak servis bakımın dan geçirilmelidir. Mutfak malzemeleri genel olarak demir, bakır alüminyum, çelik çam veya odun gibi farklı yapı maddelerinden oluşmaktadır.