Mikrodalga Fırın Nasıl Çalışır?


Bu mikrodalga fırın hepimizin evinde bir tane vardır epey tanıdık gelmiştir fakat çoğumuz nasıl çalıştığını bilmeyiz. Mikrodalga nasıl çalışır? sırrı bu kutunun içindeki bu cihazda magnetron olarak da bilinir Magnetron iki adet büyük kalıcı mıknatıs içi boş bakır silindir ve onun da içinde yer alan bakır çubuğun etrafında sarılı filamentten oluşur.  

Ortadaki bakır çubukla dış bakır silindir arası vakumlu dur. İçinde hava bulunmaz, bakır çubuk eksi yüklü elektrottur. Dış silindir ise pozitif yüklü elektrot tur. Mikrodalga fırını çalıştırdığınızda akım filamentin içinde akar, negatif yüklü elektronlar ve çok fazla ısı açığa çıkar. Flament öyle ısırır ki içinden geçmekte olan elektronlar kaynayıp kopar. Kopup serbest kalan bu  elektronlar vakumun içindeki elektrik alanın etkisiyle pozitif yüklü olan bakır silindire doğru çekilirler. 

mikrodalga nasıl çalışır?

Mikrodalga fırınların çalışma prensibi, işte tam bu sırada mıknatısların görevi ile başlar. Mıknatıslar karşılıklı bakacak şekilde yerleştirilmiştir Böylece bakır silindir bakır Çubuk ve filament,  bu mıknatıslar tarafından oluşturulan düzgün bir manyetik alanın içinde kalır. Manyetik alan filamentten bakır silindire doğru hareket eden elektronlara kuvvet uygular ve elektronların yörüngesini değiştirir Buna lorens kuvveti denir. Bu etki  elektronların filamentin etrafında spiral çizerek ilerlemesini sağlar Tıpkı bir rüzgar gülü gibi, oluşan  rüzgar gülünün uçları dış bakır silindirin çıkıntılarına temas ederek kısa süreliğine oraya negatif yükler. Elektronlar bu uçlara çarpıp yükü sürekli değiştirdiğinden belli bir frekansta elektromanyetik dalga oluşur. Uçta bulunan bir anten oluşan bu elektromanyetik dalga oluşur. Fırının içine iletilen bu elektromanyetik dalga fırının iç yüzeylerinden yansıyıp dağılır  ve yemeği ısıtır. Peki bu ısınma tam olarak nasıl gerçekleşir. Yemeğin içinde sayısız su molekülleri bulunur, su molekülleri çift kutupludur. Bir ucu pozitif diğer ucu da negatif yüklüdür. Elektromanyetik dalganın taşıdığı elektrik alana maruz kaldıklarında bu elektrik alanına göre hizaya gelirler. Elektrik alan sürekli yön değiştirdiğinden, moleküllerde ona hizalanmak için yön değiştirirler. Böylece ortaya çıkan enerji ile su molekülleri ısınır.

 Mikrodalga yemekleri kısa sürede ısıttığı için böylece Isıtılan yemeklerde besin öğesi kaybı daha az yaşanmaktadır Mikrodalga fırın işte böyle çalışır. Sadece elektrik, mıknatıslar, vakum boşluğu böyle bir icadı mümkün kılmıştır.

mikrodalga nasıl çalışır