Toplu Yemek Şirketleri

toplu yemek şirketleri

Toplu Yemek şirketleri, genellikle bünyelerinde yemek üretim alanı bulundurmayan işyerlerinin çalışanlarına yemek hizmeti vermek için kurulmuş sirketlerdir.

Bir toplu yemek şirketinin kurulabilmesi için standartlara uygun mutfağının olması, mutfak ekipmanlarının olması, deneyimli mutfak ekibinin, gıda mühendislerinin ve Beslenme ve Diyet Uzmanlarının olması gerekmektedir. Bu yemek şirketinin gerekli kalite belgelerini alması da önemlidir. Bütün bunlar bir maliyet ve yatırım gerektirir.

Toplu yemek şirketi, mutfağında ürettiği yemekleri uygun taşıma kuralları çerçevesinde günlük olarak müşterilerine ulaştırır. Bir toplu yemek şirketinin sağlıklı yemek üretimi yapması en başta gelen koşul olmalıdır. Bu koşullar yanında üretilen yemek damak tadına uygun, lezzetli de olmalıdır.


Kendiniz veya işyerinizdeki çalışanlarınız için toplu yemek şirketi seçerken kalite-fiyat dengesini gözetmek menfaatinize olacaktır. Toplu yemek sektörü rekabetin çok olduğu bir sektördür. Belli fiyatların altında teklif veren yemek şirketi karsınıza çıkarsa biraz düşünüp, şüphe etmek, belli bir değerlendirmeden sonra karar vermek gerekmektedir

Ankara Toplu Yemek Şirketleri arasında 17 yıldır kaliteli, sağlıklı, hijyenik yemek üreterek hâkli bir yer edinmiş olan yemek şirketimiz, içinde bulunduğumuz pandemi döneminde, yemekleri ileri teknoloji ürünü paketleme sistemleriyle paketleyerek “paketli yemek” olarak sizlere sunmaktadır.

Yemek Şirketimiz ve yemeklerimiz hakkında bilgi almak için bizi arayabilir veya telefon, e-mail adresinizi bırakabilirsiniz. Uzman satış ekibimiz sizi ziyaret ederek ayrıntılı bilgi verecektir.


Yemek Şirketimize gösterdiğimiz ilgiye teşekkür ederiz.