0312 397 80 38 - 0850 305 08 80    Ankara Ticaret Borsası (ATB) İş Merkezi K Blok No: 286 – 287 Macunköy – Yenimahalle

Toplu yemek üretim fabrikalarında, özellikle üretim yani mutfakta çalışacak personelin sağlığı, mutfak planlaması açısından son derecek önemlidir. Çünkü büyük kazanlar, büyük makinalar ile toplu yemek üretimi yapılan mutfaklarda iş trafiği de çok yoğundur. Her yemek firmasının, kendisine özel bir biçimi vardır. Fakat bazı temel prensipler bütün mutfaklarda değişmez ve hep aynı kalır. Bu mutfak yerleşimi ve düzenlemeleri, elbette ki gelişi güzel bilgiler değil, yıllarca kazanılmış tecrübe ve deneyim ile mutfak şeflerinin çalışmaları sonucu bir ihtiyaç haline geldiği için ortaya çıkmıştır.

İşinde başarılı bir catering firmasının mutfak düzeni, yiyeceklerin satın alınmasından yemek servisine kadar etkili bir yemek akışı etrafında tertiplenmiş olması gerekir. Bu yüzden zaman , emek ve ürün faktörlerinden en uygun ölçüde yararlanmak gerekir.

Mutfak Planı Yaparken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Alanlar;

Menünün türü: Mutfak planlaması denilince tecrübeli bir şefe göre, yemek menüsünde bir değişiklik yapıldığı zaman bile, mutfak malzemelerinin yerlerinin değişmesine gerek kalmadan yeni menünün hazırlanmasına olanak sağlayan bir mutfak planıdır.

Servisin şekli: Hazır yemek fabrikası, hizmet alan kişilere hangi şekilde servis hizmeti sunuyorsa, yerinde üretim hizmeti sunan Toktaylar Catering tarafından, mutfak planı buna bağlı olarak yapılmaktadır. Çünkü tıpkı üretimde olduğu gibi servis elemanlarının da işlerini olabildiğince hızlı ve aynı zamanda kolay servis yapabilecek şekilde hazırlanmalıdır. Bu hızı ve çabukluğu yakalamak için yemek firmasının mutfağı mümkün olduğu kadar yemek servisi yapılacak alana yakın bir yerde konumlandırması gerekir. Bu durum hem yemeğin kalite ve lezzetini korur hem de servisin daha pratik olmasını sağlar.

Mutfağın duvar, tavan ve tabanları ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalarda şunlardırBaşarılı bir mutfak planlamasında, çalışanlar için rahat bir hareket düzeni oluşturulabilecek, kolay temizlenebilir ve düz bir zemine sahip olmalıdır.Duvarlar ses geçirmeyen neme dayanıklı ve kolay temizlene bilir bir yapıya sahip olmalıdır. Duvarlar tavana kadar fayans kaplı olmalı, bu mümkün değilse en az 2 m yüksekliğe kadar fayans döşenmelidir. Fayans bitiminden tavana kadar olan kısım ise küflenmeye dayanıklı boyalarla boyanmalıdır.

Tanıtım Filmimiz

Toplu iftar yemeği Ankara bölgesi için 2018 yılında da 13 yıllık catering tecrübemizle hizmetinizdeyiz.